1- نشریه "معماری و شهرسازی ایران" در زمینه‌های معماری، معماری منظر، برنامه‌ریزی شهری، طراحی شهری و سایر حوزه‌های مرتبط، به زبان فارسی، مقاله می‌پذیرد.

 2- نشریه "معماری و شهرسازی ایران" فقط مقالات علمی را می‌پذیرد که شامل مقالات پژوهشی، مقالات مروری و مطالعۀ موردی هستند.

3- مقالاتی که برای چاپ در نشریه معماری و شهرسازی ایران ارائه می­شوند، باید حاصل پژوهش­های نویسنده (نویسندگان) بوده و مقاله دارای ساختار علمی کامل و روشی نو باشد.

 4- مقاله های ارسالی قبلاً در نشریه دیگر و مجموعه مقالات همایش ها چاپ نشده و همزمان به مجلات دیگر ارسال نشده باشند.

5- در صورت ارسال مقاله مشابه، تغییر به میزان 70 درصد مورد نیاز است.

 6- نشریه در قبول، رد و یا ویرایش مقاله ­ها آزاد است. پذیرش مقاله­برای چاپ، پس از داوری و با تأیید هیئت تحریریه نشریه است و نظر هیئت تحریریه به معنای یک داوری است که قابل مذاکره نخواهد بود.

 7- مدرک تحصیلی نویسنده (نویسندگان) مقاله باید کارشناسی ارشد و یا بالاتر باشد.

 8- در گروه نویسندگان مقاله حداقل یک عضو هیئت علمی  باید حضور داشته باشد.

 9- عنوان مرتبه علمی نویسنده (نویسندگان) مقاله در نشریه، براساس مرتبه علمی ایشان در زمان ارسال مقاله در نظر گرفته خواهد شد.

 10- نویسنده (نویسندگان) مقاله نباید تا زمان تعیین تکلیف نهایی مقاله قبلی خود، مقالات جدیدی را به نشریه انجمن علمی معماری و شهرسازی ایران ارسال کرده باشد.

  11- استفاده از مقاله های منتشر شده در این نشریه بدون ذکر منبع در سایر نشریه ها و کتاب ها ممنوع است.

 12- مسئولیت مطالب مطرح شده در مقاله به عهده نویسنده (نویسندگان) است.

 13- در صورتی که مقاله برگرفته از پایان نامه نویسنده باشد، مجوز و ذکر نام استاد راهنما الزامی است.

 14- مقالات رسیده به دفتر نشریه به نویسنده (نویسندگان) عودت داده نمی شود.

 15- در صورت رعایت همه اصول و پس از تأیید مدیر تحریریه و سردبیر، مقالات به داوران ارسال خواهند شد. در صورت نظر مشترک حداقل دو داور مبنی بر پذیرش، رد و یا اصلاح، فرآیند داوری به اتمام می رسد. در غیر این صورت، مقاله به داور سوم یا چهارم ارسال خواهد شد و در نهایت مقاله با تجمیع نظرات هیئت تحریریه و سردبیر محترم تعیین تکلیف نهایی خواهد شد.

 16- تغییر نام نویسندگان و ترتیب اسامی بعد از ارسال مقاله امکان پذیر نبوده مگر آن که مقاله مجددا به عنوان مقاله جدید ارسال گردد. تغییر نویسنده مسئول مقاله تنها در صورت تکمیل فرم تغییر نویسنده مسئول مقاله و در حین داوری اولیه مقاله امکان پذیر است.

 

مهم: از نویسندگان محترم درخواست می‌شود برای جلوگیری از اتلاف وقت و هزینه و تسریع در روند دریافت، داوری و پذیرش مقالات، از بارگذاری مقالات ناقص یا مقالاتی که با رویکرد مجله تطابق ندارند، خودداری کنند.

 

 • ساختار اصلی مقالات ارسالی:

مقالات علمی ارسال شده باید به ترتیب دارای عنوان، چکیده فارسی، کلید واژه، مقدمه (شامل طرح مسئله و فرضیه)، مرور ادبیات، روش شناسی تحقیق، تحلیل داده ها، بحث و نتیجه گیری، فهرست منابع و چکیده انگلیسی بوده و در تدوین آن­ها، ضوابط و دستورالعمل های نشریه رعایت شده باشد.

 

 • عنوان:عنوان مقاله باید کمتر از 20 واژه، کامل، کوتاه و جامع بوده و در بالا و وسط صفحه اول نوشته شود. عنوان نباید تکراری، خطابی یا شعرگونه باشد.

 

 • چکیده: باید حاوی مطالب مهم از یافته‌های علمی، موجز و حتی‌الامکان بیش از ده سطر و یا بیش از 300 کلمه نباشد و به ­طور مجزا و مستقل در زیر عنوان مقاله در صفحه اول تایپ گردد. متن آن به زبان انگلیسی نیز تهیه و ارائه گردد. چکیده باید ساختارمند و شامل تیترهای بیان مسئله، سؤال یا فرضیۀ تحقیق، هدف، روش تحقیق و نتیجه‌گیری باشد. چکیده نباید دربرگیرندۀ کوته‌نوشت یا اصطلاحات تخصصی تعریف‌نشده باشد.

 

 • واژگان کلیدی: واژه‌های کلیدی در پایان چکیده‌های فارسی و انگلیسی آورده می شود و شامل 4 تا 6 واژه تخصصی که با ویرگول از یکدیگر جدا شده اند، می باشند. این واژگان باید بسامد و اهمیت آن در متن مقاله بیش از سایر واژگان بوده و  نباید تکرار واژه‌های به‌کاررفته در عنوان مقاله باشد.

 

 • مقدمه:  مدخل مقاله و کلام نویسنده است که به شرح مسئله می‌پردازد که مورد پذیرش و هدف پژوهشگر از بررسی و انتشار آن است؛ در این بخش باید بـه اجمال پیشینه و فرضیات پژوهشی و پرسش­ های اصلی مشخص گردد که در طی بررسی به آن پرداخته شود.

 

 • پیشینۀ تحقیق: در پیشینۀ تحقیق، تحقیقات انجام‌شدۀ مرتبط با موضوع (مقالات علمی و گزارش‌های چاپ‌شدۀ مرتبط) بررسی و نتایج و دستاوردهای این تحقیقات به‌طور خلاصه بیان می‌شود. این منابع باید از نظر کیفیت و کمیت، چشمگیر و تا حد امکان به روز باشد. در پیشینه باید تفاوت رویکرد و روش مقالۀ حاضر با مقالات پیشین بیان شود.

 

 • مبانی نظری: تعاریف، مفاهیم و مباحث نظری مرتبط با موضوع، که در انجام پژوهش مورد استفاده قرار گرفته‌اند، باید در بخش مبانی نظری بیان شوند. مبانی نظری تحقیق در واقع پشتوانۀ تحلیلی مقاله را شکل می‌دهد و فرضیۀ مقاله به آن متکی است. مبانی نظری نباید صرفاً شامل تعاریف و مفاهیم پایه‌ای باشد که در روش انجام پژوهش و نتایج آن تأثیر چندانی ندارند.

 

 • روش تحقیق: شامل ذکر بسیار مختصر روش علمی و ابداعات نویسنده در پژوهش در این زمینه است که می تواند با ارجاعات همراه باشد. در این بخش باید مراحل و نحوه انجام پژوهش که در چکیده به آن اشاره شده بود،  باید به‌طور کامل و با ذکر جزئیات توضیح داده شود تا پژوهشگران بعدی، در صورت نیاز، بتوانند از همان روش برای انجام پژوهش‌های مشابه یا تکمیل پژوهش فعلی استفاده کنند.

 

 • تحلیل داده ها: باید قبل از بحث و نتیجه گیری ارائه شود. همچنین تحلیل ها به صورت جامع و عمیق صورت پذیرد.

 

 • بحث و نتیجه گیری: برگرفته از متن اصلی مقاله و بحث روی یافته ها با روش منطقی و مفید و روشنگر مسئله مورد پژوهش است و می­تواند با جدول، تصویر و نمودار، توصیه و پیشنهادات و... همراه باشد. در نتیجه‌گیری، مقدمه، ارجاع و دلیل آورده نمی‌شود.

 

 • تقدیر و تشکر:در بخش تقدیر و تشکر باید نام و عنوان افراد، گروه‌ها و مؤسساتی که به‌صورت مادی یا غیرمادی بر روند انجام پژوهش اثرگذار بوده و موجب پیشرفت آن شده‌اند ذکر شود.

 

 • پی‌نوشت‌ها:توضیحات اضافه بر متن، اعلام، علائم اختصاری، کوته‌نوشت‌ها و معادل لاتین واژه‌ها (در نسخۀ فارسی) ‌باید تحت عنوان پی‌نوشت‌ها در انتهای مقاله آورده شود. پی‌نوشت‌ها را می‌توان به‌صورت دستی یا با پی­نوشت(Endnote)درنرم‌افزار Word وارد کرد. توضیحات ذکرشده نباید به‌صورت پانویس(Footnoteوارد شوند.

 

 • فهرست منابع:مشخصات کامل منابعی که در نگارش مقاله از آن‌ها استفاده شده است باید در انتهای مقاله ذکر شود. منابع استفاده‌شده در مقاله باید حتی‌الامکان جدید و در ده سال گذشته منتشر شده باشند. ارجاع به مقالات علمی منتشرشده در مجلات معتبر نسبت به استفاده از کتاب و مقالات کنفرانس و مطالب برداشت‌شده از سایت‌های اینترنتی ارجحیت دارد. نحوۀ ارجاع‌دهی درونِ متن و دستورالعمل تنظیم منابع را می‌توانید در بخش ارجاع دهی و تنظیم منابع ببینید.

 

 • اعلام عدم تعارض منافع:نویسندگان باید در پایان مقاله (پس از فهرست منابع) عدم تعارض منافع خود را در انجام پژوهش بدین صورت اعلام کنند: "نویسندگان اعلام می‌دارند که در انجام این پژوهش هیچ‌گونه تعارض منافعی برای ایشان وجود نداشته است." (تعارض منافع به حالتی گفته می‌شود که منافع شخصی مادی یا غیرمادی نویسنده یا نویسندگان با نتایج پژوهش در تعارض باشد و این موضوع بر روند انجام پژوهش یا اعلام صادقانۀ نتایج تأثیر بگذارد).